Zemiaky - Alternáriová škvrnitosť zemiakových listov


< Späť
Choroba sa vyskytuje v južnejších a centrálnych oblastiach Európy, pretože obľubuje suché a horúce podmienky. Huba napáda listy, ktoré môže byť úplne zničené, čo vedie k tvorbe nových listov čím sa redukuje úrody a obsah sušiny v hľuzách.

Patogén je typickým parazitom oslabených rastlín. Napáda listy v horúcom, suchom lete, kedy sú rastliny stresované. Na listoch sa tvoria väčšie alebo menšie suché hnedé škvrny, s charakteristickou koncentrickou štruktúrou.
Huba obyčajne najskôr napáda staršie, spodné listy, ale neskôr sa vyskytuje na všetkých listoch.

Choroba sa zvyčajne zamieňa so symptómami spôsobenými plesňou zemiakovou, ktorá však spôsobuje oveľa väčšie škvrny, má špecifické tmavé zeleno-sivé sfarbenie a slabo viditeľný biely prstenec fruktifikačných orgánov plesne okolo škvrny. Pleseň sa vyskytuje najmä vo vlhkých podmienkach a na škvrnách sa netvorí koncentrická kresba.

Patogén prezimuje konídiami na poli a na rastlinných zvyškoch. Rozširuje sa konídiami. Mycélium, vyrastajúce z konídií infikuje listy. Mechanické poškodenie listov uľahčuje vznik infekcie. Šírenie patogéna v listoch je oveľa pomalšie ako pri plesni zemiakovej. Huba vytvára konídie v sústredných kruhoch na poškodenom povrchu listov. Tmavohnedé konídie sú veľmi odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Neboli nájdené žiadne produkty !

Neboli nájdené žiadne vhodné dostupné produkty !