Broskyne - Psota broskyňová


Psota broskyňová - Anarsia Lineatella

Je malý motýľ, má dĺžku 11 – 14 mm. Základná farba predných krídel je sivohnedá. Škodca prezimuje v štádiu húsenice, ktoré vyliezajú v období pučania broskýň. Húsenica sa zavrtáva do koncového letorastu. Po zaschnutí výhonku prelieza do iného, počas života zničí 4 – 5 letorastov. Dorastené húsenice kuklia v puklinách kôry. Motýle prvej generácie sa liahnu v máji. Lietajú len po zotmení. Oplodnené samičky kladú vajíčka spravidla na kôru výhonkov alebo priamo na listy. Húsenice druhej generácie škodia podobne ako prvá, alebo sa zavrtávajú do zelených plodov, v ktorých vyžierajú dužinu i jadrá. Niekedy prítomnosť škodcu prezradia glejovité kvapky na povrchu plodu. Dospelé húsenice kuklia podobne ako prvá generácia. Samičky motýľov druhej generácie kladú vajíčka na listy. Vyliahnuté húsenice si vyhĺbia v pazuchách konárikov 1 – 15 mm hlboké lôžko, v ktorom prezimujú.

Tento škodca sa vyskytuje pomerne vzácne v teplejších oblastiach.

Ochrana: doteraz sa škodca vo väčšom meradle nevyskytol. Stačí mechanická ochrana, odstrihávanie napadnutých, vädnúcich vrcholkov letorastov a ich spálenie. Pravidelné zimné postreky výskyt škodcov silne obmedzujú.

Doporučené dávkovanie

Názov prípravku
Dávka na 10l vody
Čakacia lehota
(v dňoch)
* AT - prípravok sa aplikuje v presne stanovenom agrotechnickom termíne alebo v určitom vývojovom štádiu ošetrovanej plodiny